Czym jest folia inteligentna PDLC? Jak działa?

Folia ciekłokrystaliczna inaczej PDLC (folia zmieniająca przezroczystość) to nic innego jak skrót z ang. od Polymer-Dispersed Liquid Crystals. Są to rozproszone ciekłe kryształy w substancji polimerowej, które mają właściwości przewodzenia elektrycznego. Bez przyłożonego napięcia ciekłe kryształy są losowo zorientowane oraz rozpraszają wpadające światło, a inteligentne szkło będzie miało nieprzejrzysty mleczny odcień (stan nieprzezroczysty). Po przyłożeniu sygnału elektrycznego ciekłe kryształy ustawiają się równolegle do siebie i przepuszczają światło a szkło staje się transparentne( stan przezroczysty). Folią można sterować za pomocą pilota, aplikacji czy urządzeń typu smart dla domu inteligentnego. Przełączenie folii z stanu nieprzezroczyste na przezroczysty trwa zaledwie ułamek sekundy.

Folia inteligentna PDLC może być aplikowana na istniejącym przeszkleniu. Można ją tez umieszczać pomiędzy taflami szkła (inteligentne szkło). Zapewnia prywatność, bezpieczeństwo oraz wydajność energetyczną.  Zaletą inteligentnej folii elektrycznej jest to, że nie zaciemnia całkowicie pomieszczenia. Dodatkowo folia zapewnia ochronę przed promieniowaniem słonecznym oraz blokuje do 99% promieni UV.

Elektryczna folia zmieniająca przezroczystość może mieć też różne kolory, co się dobrze sprawdza np. na witrynach sklepowych czy galeriach dodatkowo uatrakcyjniając przestrzeń. Zastosowań inteligentnej folii jest bardzo wiele. Mogą to być biura, banki, szpitale, przychodnie, hotele, domy a także łazienki. Wszędzie tam gdzie jest potrzeba szybkiej zmiany pomieszczenia w bardziej prywatne. Folię można dopasować do każdego wymiaru okna. Nawet o nietypowym kształcie. Dzięki temu jest to bardzo wszechstronny produkt.